Voltage : AC100-240V 50/60Hz
Print Head : 32mm, 300dpi
Print Area : Intermittent: 32*60mm, Continuous: 32*100mm
Print Frequency : ≤300times/min
Max Ribbon Length : 500m
Ribbon Width : 22mm~33mm
Interface : USB, RS232, Network
Power Supply : AC100-240V 50/60Hz, 150W
Air Supply : 6bar/90psi (max), dry, clean
Operation Temperature : 0-40℃
Relative Humidity : 10%~95% (non-condensing)
Print Unit Weight : 8.5kg
Controller Box Weight : 2.0kg
Print Unit Dimensions : 188*190*180mm
Controller Box Dimensions : 210*180*155mm
Delivery Time : 5-8 working days
Specification | ||
Print Head | 32mm, Kyocera; 300DPI | |
Print Area | Intermittent: 32mm*60mm Continuous: 32mm*100mm | |
Ribbon Size | 33mm*500m | |
Print Frequency | intermittent: up to 350PPM Continuous: up to 40 meters/minute | |
Power | AC110~220V, 50/60Hz, 150W | |
Environmental Operation Temperature | 0-40℃ | |
Air Supply | 6bar/90PSI(MAX) dry uncontaminated | |
Weight | Print head: 8.5kg, Control box: 2.0kg | |
Dimension(L*W*H) | Print Unit: 188mm*190mm*180mm Controller box: 210mm*180mm*155mm | |
DIKAI D03S 32mm Thermal Transfer Overprinter with AC100-240V 50/60Hz Power and 6bar/90psi Air Supply for 32x60mm/32x100mm Print Area Images |